Domy szkieletowe znane są na całym świecie. Największą popularnością cieszą się za oceanem gdzie próżno szukać murowanych osiedli czy nawet pojedynczych domów. Ale dlaczego tak jest? Dom szkieletowy to idealna alternatywa dla domu murowanego. Prawidłowo wykonany jest równie solidny i bezpieczny. Otrzymujemy zatem wszystko co potrzebne dużo niższym kosztem. Co jeszcze mówi o tym by zdecydować się na dom szkieletowy?
Domy szkieletowe są ekonomiczne
Budowa domu w technologii szkieletowej trwa od 3 do 5 miesięcy, a nie rok- jak ma to miejsce w przypadku domu murowanego. Wpływa to na zmniejszenie kosztów budowy, a tym samym na niższą cenę ostateczną. Dodatkowo wybierając gotowe rozwiązanie takie jak nasz DOM 70.0 unika się kosztów związanych z tworzeniem projektu.
Sam budynek jest bardzo lekki, co obniża cenę fundamentu. Fakt, że elementy konstrukcyjne nie są ciężkie, sprawia, że ich transport na plac budowy jest tańszy. Krótszy czas budowy przekłada się oczywiście na oszczędności związane z mniejszym zużyciem wody, prądu czy sprzętu budowlanego. Dużą oszczędnością jest sama robocizna. Mniej godzin dla brygad oznacza również niższe koszty dla inwestorów. Koszty związane z pracownikami to często blisko 50% ceny ostatecznej całego domu. Budując dom w o połowę krótszym czasie, oszczędzamy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na samych pracownikach.
Domy szkieletowe są szybkie w budowie
Budynki w technologii szkieletowej można budować znacznie szybciej niż tradycyjne domy murowane. Jedynym elementem, który wymaga odpowiednio długiego czasu schnięcia jest fundament. Jest to jedyny „mokry” etap przy budowie domu, po nim w większości przypadków ustawia się fabrycznie przygotowane całe ściany. Ściany zewnętrzne domów szkieletowych są zbudowane na drewnianych ramach, pomiędzy które wkłada się izolację w postaci wełny mineralnej i/lub skalnej oraz membrany pełniące funkcje zabezpieczające. Dla zachowania sztywności wewnętrzną stronę ściany pokrywa się dwiema warstwami płyty gipsowo- kartonowej. Od zewnątrz natomiast ścianę wykańcza elewacja w wybranej przez inwestora formie. Prefabrykacja pozwala na dostęp do specjalistycznych narzędzi, często niedostępnych na tradycyjnym placu budowy. Ma to również wpływ na ilość odpadów, których jest mniej z racji na bardziej precyzyjne warunki pracy. Jeśli nie zdecydujemy się na prefabrykację, poszczególne elementy możemy złożyć jeden po drugim na placu budowy, w tym przypadku trzeba jednak liczyć się z dłuższym czasem realizacji.

Domy szkieletowe można budować o każdej porze roku
W przeciwieństwie do domu murowanego, z jego budową nie musimy czekać do wiosny. Wszystkie etapy budowy (poza wylaniem fundamentów) są wykonywane w tzw. technologiach suchych, na które nie mają wpływu warunki atmosferyczne. Co więcej jeśli zdecydujemy się na budowę poza sezonem możemy liczyć na niższe ceny materiałów oraz lepszy dostęp do fachowców, którzy zimą mają mniej napięte grafiki.
Domy szkieletowe są energooszczędne
Prawidłowo wykonane domy szkieletowe są ekonomiczne w eksploatacji. Wszyscy wiemy, że solidny fundament to podstawa domu. Płyta fundamentowa jest całkowicie odizolowana od podłoża grubą warstwą izolacji XPS, dzięki czemu nie ma strat ciepła. Cała energia cieplna jest skoncentrowana na całej powierzchni płyty, skąd jest zwracana do wnętrza budynku. W domu szkieletowym cała powierzchnia ścian wewnętrznych jest również doskonałym izolatorem, co oznacza, że ciepło gromadzi się wewnątrz domu. W tradycyjnych budynkach największe straty ciepła wynikają z przenikania ciepła przez ściany, stropy, dach i fundamenty. W budownictwie szkieletowym ściany i dachy są doskonałymi izolatorami, ponieważ cała ich powierzchnia jest wypełniona wełną mineralną.
Domy szkieletowe bardzo szybko zdobywają rynek i co raz częściej stają się normalnym widokiem na polskich placach budowy. Wybór dobrej firmy sprawia, że kupno mieszkania w bloku czy budowa domu murowanego przestaje być opłacalna.
autor:
Bartosz Nowacki
Założyciel Dom Drzewa